Planujesz rozwój fintechowego biznesu w Wielkiej Brytanii? To idealny moment

Financial Conduct Authority (FCA), czyli odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego w Wielkiej Brytanii ogłosił nabór do kolejnej grupy fintechów zainteresowanych udziałem w piaskownicy regulacyjnej (tzw. regulatory sandbox). Niedawno brytyjski regulator poinformował również o planowanych działaniach w kontekście prowadzenia biznesu w obszarze finansów po ewentualnym “twardym” Brexicie (m.in. przejściowe licencje). Pozwala to sądzić, że nawet po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania nadal może atrakcyjnym miejscem do pozyskiwania klientów i rozwoju biznesu.

Przypomnijmy. Piaskownica regulacyjna to otoczenie prawne tworzone i utrzymywane przez regulatora na potrzeby testowania nowych produktów i usług z obszaru innowacji finansowych, które charakteryzuje się pewnymi ułatwieniami. FCA stanęło ostatnio w ogniu krytyki w związku z oskarżeniami, że piaskownica nie spełnia swojej roli ze względu na małą elastyczność i restrykcje. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to droga do przetestowania produktu przy udziale prawdziwych klientów i z użyciem realnych środków bez obaw o porażkę i ewentualne sankcje.

Piąty rzut chętnych – jak się w nim znaleźć?

Ogłoszony przez FCA nabór trwa do 30 listopada. Skierowany jest zarówno do dojrzałych organizacji posiadających licencję FCA, podmiotów zamierzających o taką licencję się ubiegać, jak i firm z obszaru IT, które wspierają innowacje finansowe. Głównym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie innowacyjnego produktu lub usługi, który rzeczywiście wpłynie na rozwój sektora finansowego i przyniesie korzyść konsumentom.

To jednak nie jedyne wymogi stawiane przed wnioskodawcami. Należy bowiem spełnić pięć warunków:

  1. usługa lub produkt mają przynieść korzyść i być świadczone na rynku brytyjskim;
  2. innowacyjność produkt lub usługi – ważny jest test rynku;
  3. produkt lub usługa przyniosą korzyść konsumentom, w tym wesprą konkurencyjność – konieczne jest przeprowadzenie analizy szeregu ryzyk;
  4. wprowadzenie produktu lub usługi wymaga uprzedniego testowania w ramach piaskownicy, np. ze względu na wysokie koszty uzyskania licencji;
  5. gotowość do przeprowadzenia realnych testów.

Przed złożeniem wniosku, wnioskodawca powinien przeprowadzić self-assessment tych kryteriów. FCA zaleca również zapoznanie się z dokumentem tak aby lepiej zrozumieć ideę piaskownicy i efektywniej wykorzystać ofertę FCA.

Kwestia outsourcingu – jak to zrobić?

Często w obszarze innowacji finansowych trudno skupić w ramach jednej organizacji wiele obszarów na które składa się produkt lub usługa. Z tego względu tak bardzo istotne jest posiadanie partnerów biznesowych, którzy zapewnią nam nie tylko dostępność technologii, ale również bezpieczeństwo. Regulatorzy przykładają ogromną wagę do kwestii tzw. outsourcingu, a więc zlecania określonej części działalności “na zewnątrz”.

FCA wskazuje, że na wnioskodawcy ciąży obowiązek nawiązania odpowiedniej relacji, w tym prawnej, z takim partnerem,  tak aby testowanie odbywało się w sposób bezpieczny i efektywny. Pamiętajmy, że udział w sandboxie, to przecież bardzo często proces “przedlicencyjny”, który zazwyczaj skutkuje uzyskaniem pełnej licencji. Warto więc zadbać o ten aspekt działalności.

Jaka część działalności w UK?

Hong Kong w ramach swojego programu promowania digital banking nie wymaga fizycznej obecności na terytorium kraju. Propozycja UK jest pod tym względem mniej atrakcyjna. FCA oczekuje, że organizacja będzie posiadała znaczący udział pracowników w UK, jak również że główna siedziba będzie znajdowała się w Wielkiej Brytanii. To niestety jest wymóg, który nie sposób obejść. Może jednak warto zaryzykować?

Działalność regulowana czy tzw. “restricted licence”?

To zależy, czy biznes jest już obecny (i licencjonowany) w Wielkiej Brytanii. Jeżeli nie, to droga się wydłuża, gdyż wymaga wypełnienia licznych dokumentów. Na całe szczęście FCA pomaga przy samym procesie, tak aby przebiegł on w miarę sprawnie, co wcale nie oznacza, że zawsze tak musi być. Przygotowanie do tego procesu wymaga dużego wysiłku i – zazwyczaj – wsparcia zewnętrznego doradcy. Sporządzenie odpowiednich dokumentów to podstawa. Będą one weryfikowane przez regulatora i świadczyć będą o przygotowaniu do przeprowadzenia testów i perspektyw uzyskania pełnej licencji w przyszłości, a taki przecież jest cel udziału w piaskownicy.

Jestem gotowy! Co dalej?

Pozostaje przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i wniosek dostępny na stronie FCA, a także ewentualne uprzednie konsultacje z regulatorem. Potem należy wysłać wniosek i czekać na informację zwrotną. Być może będzie trzeba przygotować wyjaśnienia lub uzupełnić pakiet?

Dobre przygotowanie to podstawa. Korzyści z uczestnictwa w brytyjskim rynku, nawet po Brexicie, mogą być znaczące. Szczególnie wobec planowanych działań “ułatwiających” ze strony FCA. Dlatego jeżeli chcesz dobrze przygotować się do tego procesu, zacznij działać już teraz, tak aby efektywnie wykorzystać dostępny czas. FCA jest elastyczny, ale jak pokazują ostatnie wydarzenia – przykłada wagę do spełniania określonych wymogów prawnych, w tym w szczególności w kontekście bezpieczeństwa. W końcu na końcu jest konsument za którego, przynajmniej częściowo, odpowiada państwo.

Źródło: https://www.fca.org.uk/firms/regulatory-sandbox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *