Konferencja Compliance Izby Domów Maklerskich: „MiFID II, RODO, AML – bieżące problemy instytucji finansowych związane z nowymi regulacjami”

Dzisiaj podczas kolejnej konferencji Compliance organizowanej przez Izbę Domów Maklerskich miałem okazję przedstawić prezentację pt. Compliance w domu maklerskim po zmianach – jakie wyzwania stoją przed komórkami ds. nadzoru zgodności z prawem. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i poruszenia problemów, które napotykają firmy inwestycyjne oraz inspektorzy nadzoru.

W trakcie prezentacji poruszyłem nie tylko tematy związane z “twardymi” wymogami w obszarze Compliance, ale także praktyczne aspekty nadzoru. Nie zabrakło odniesienia do innowacji finansowych i roli jaką funkcja nadzoru pełni w kontekście robo-advisory oraz handlu algorytmicznego. Pokazałem również jakie innowacyjne produkty i usługi mogą zostać wykorzystane przez firmy inwestycyjne do rozwoju działalności.

Omówiłem także “wzorcową” sylwetkę inspektora nadzoru łączącego kompetencje informatyka oraz prawnika. W swoim wystąpieniu odniosłem się również do kwestii organizacyjnych oraz zasady niezależności Compliance. Dość szczegółowo przedstawiłem także obowiązki jakie spoczywają na komórkach ds. zgodności z prawem w związku z zarządzaniem produktem oraz publikacją informacji marketingowych.

W drugiej części Marta Janowska oraz Maciej Mackiewicz z Kancelarii Kaczmarczyk Orzechowski Legal Services przedstawili kwestie dotyczące AML i ochrony danych osobowych. Oba wystąpienia spotkały się z pozytywnym odbiorem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *