Przelewy ekspresowe pomiędzy bankami 24h/7dni w tygodniu? Tak, ale w euro.

Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował dzisiaj o uruchomieniu TARGET Instant Payment Settlement (TIPS), który umożliwia dostawcom usług płatniczym dokonywanie transferów między rachunkami bankowymi 365 dni w roku i przez całą dobę. Niestety, na razie tylko w walucie strefy euro.

TIPS to uruchomiona przez Europejski Bank Centralny infrastruktura rynkowa, która umożliwia transferowanie środków indywidualnych klientów (konsumentów i klientów korporacyjnych) pomiędzy bankami z pominięciem godzin księgowania, czyli jak ma to miejsce np. w Polsce, uciążliwych sesji Elixir. Podobną usługę, choć dość kosztowną i opartą na nieco innych zasadach, oferuje jedynie kilka banków krajowych.

Rozwiązanie zaproponowane przez bank centralny strefy Euro opiera się na rozliczeniu płatności w pieniądzu banku centralnego z dostępem do systemu Target2 (czyli obejmującego Unię Europejską), co wymaga jednak transferu określonych środków na odpowiedni rachunek w godzinach funkcjonowania systemu Target2.

Sam proces transferu środków pomiędzy upoważnionymi bankami, a więc takimi, które zdecydują się na udostępnienie usług i dołączenie do TIPS, powinien zakończyć się w mniej niż 10 sekund. Obecnie koszt ponoszony przez banki, które wdrożą usługę został ustalony na 0,002 EUR, ale pierwsze 10 milionów płatności jest zwolnionych z opłaty. Zobaczymy jak przełoży się to na koszty dla klientów.

EBC podkreśla, że wprowadzenie TIPS może przyczynić się do rozwoju innowacji finansowych, w tym m.in. transferów z wykorzystaniem aplikacji mobilnych. Czy wpłynie to na zainteresowanie takimi alternatywami jak Google Pay? Na razie zainteresowanie przystąpieniem nie jest duże, ale czas pokaże.

 

Źródło: EBC

Grafika, źródło: EBC

One thought on “Przelewy ekspresowe pomiędzy bankami 24h/7dni w tygodniu? Tak, ale w euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *